Ekonomi

Altın ve dolar haftaya hareketli başladı

Dolar güne yüzde 1, çeyrek altın ise yüzde 0,50 değer kazanarak başladı. Tam altın 7 bin liraya doğru koşuyor.

Altın ve dolar haftaya hareketli başladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın cuma günü duyurduğu Gelir Endeksli Devlet İç Borçlanma Senetleri (GES) de TL’de durdurulamayan değer kaybına çare olmadı. İstanbul serbest piyasada dolar güne yüzde 0,96 değer artışıyla 17,27 liradan başladı.

15
Altın ve dolar haftaya hareketli başladı - Sayfa 2

Euro 18,13 liradan el değiştiriyor. Euronun günlük kazancı yüzde 0,75’i buldu. Sterlin 21,26 liraya yükseldi. Cuma günü piyasa kapanışını dolar 17,01, euro 17,88 liradan yapmıştı.

25
Altın ve dolar haftaya hareketli başladı - Sayfa 3

Altın fiyatları da yükselmeye devam ediyor. Gram altın 1034 liradan, çeyrek altın 1701 liradan satılıyor.

35
Altın ve dolar haftaya hareketli başladı - Sayfa 4

Tam altın ise artık 7 bin lira sınırına doğru gidiyor. İstanbul serbest piyasada tam altın haftaya 6 bin 790 liradan başladı.

45
Altın ve dolar haftaya hareketli başladı - Sayfa 5

Uluslararası piyasalarda ise ons altının fiyatı yaklaşık yüzde 0,50 geriledi. Altının ons fiyatı 1863 liradan işlem görüyor. (EKONOMİ SERVİSİ)

55

Bitcoin tepetaklak: Çok daha düşük seviyelere gelebilir

30 bin sınırına tutunamayan Bitcoin, yüksek hacimli satış dalgası sonrası serbest düşüşe geçti. Son iki günde Bitcoin yüzde 9,5, Ethereum yüzde 19 değer kaybetti, 133 milyar dolar buharlaştı.

Bitcoin tepetaklak: Çok daha düşük seviyelere gelebilir - Sayfa 1

DUVAR – ABD ve Avrupa’da yükselen enflasyon sonrası merkez bankalarının para politikaları, kripto para birimlerindeki değer kaybını hızlandırdı. ABD’nin ardından Avrupa Merkez Bankası’nın da temmuz ve eylülde faiz artırımına gideceğini açıklaması, kripto paralara darbe vurdu.

15
Bitcoin tepetaklak: Çok daha düşük seviyelere gelebilir - Sayfa 2

 27 bin 264 dolara düşen Bitcoin’deki günlük kayıp yüzde 3’ü, iki günlük kayıp ise yüzde 9,5’i buldu. Bitcoin son 24 saatte 850 dolar geriledi.

25
Bitcoin tepetaklak: Çok daha düşük seviyelere gelebilir - Sayfa 3

Bu sabah itibariyle 1462 dolardan işlem gören Ethereum’un iki günlük kaybı yüzde 20’ye yaklaştı. Kripto paraların toplam piyasa değeri son 2 günde 133 milyar dolar eriyerek, 11 trilyon dolara geriledi.

35
Bitcoin tepetaklak: Çok daha düşük seviyelere gelebilir - Sayfa 4

Cuma günü açıklanan ABD enflasyonunun beklentileri aşmasıyla hisse senetleri çakılırken, 2 yıllık hazine tahvil getirileri 2008’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Teknoloji hisseleri gibi riskli varlıkların yanısıra kripto paralar ise bu süreçte değer kaybediyor.

45
Bitcoin tepetaklak: Çok daha düşük seviyelere gelebilir - Sayfa 5

Kripto platformu Luno’nun Başkan Yardımcısı Viyaj Ayyar kripot paralardaki düşüşle ilgili şu değerlendirmede bulundu: “ABD enflasyon verisi hafta sonuna girerken aşağı yönlü trendi destekledi ve özellikle önümüzdeki hafta yapılacak FOMC toplantısı nedeniyle düşüş trendinin devam etmesi olası görünüyor. Eğer daha önce yaşanan ayı piyasalarını incelersek Bitcoin’in yüzde 80 ve üzeri değer kaybı yaşadığını diğer kripto paraların ise yüzde 90 ve üstü gerilediğini görüyoruz. Eğer şu anda yaşadığımız durum bu ise Bitcoin’de önümüzdeki 1-2 ay içinde Bitcoin’in çok daha düşük seviyelere gerilediğini görebiliriz.

duvar gazete

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL