Güncel

böyle gitmez’ diyenler!

Birlikte değiştireceğiz” şiarıyla 1 Mayıs’a hazırlandıklarını belirten DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, bu yıl işçilerin ve emekçilerin düzene karşı “böyle gitmez” sesini alanlarda yükselteceğini söyledi.

böyle gitmez’ diyenler!

İSTANBUL – “Birlikte değiştireceğiz” şiarıyla 1 Mayıs’a hazırlandıklarını belirten DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, bu yıl işçilerin ve emekçilerin düzene karşı “böyle gitmez” sesini alanlarda yükselteceğini söyledi.

Kitlesel ve coşkulu geçen 8 Mart ile Newroz’dan sonra işçiler, emekçiler, kadınlar ve toplumun muhalif dinamikleri 1 Mayıs’a hazırlanıyor. 2021 yılı itibariyle yoğun işçi direnişlerine sahne olan süreç bakımından bu yıl ki 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nün de kitlesel geçmesi bekleniyor. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türkiye Diş Hekimleri Birliği (TDB) tarafından organize edilen İstanbul’daki 1 Mayıs etkinlik alanı Maltepe Meydanı olarak belirlendi. Bu yıl ki 1 Mayıs’ın şiarı ise “Birlikte Değiştireceğiz” olarak belirlendi.
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, işçilerin nasıl bir süreçte 1 Mayıs’ı karşıladıklarını ve 1 Mayıs hazırlıklarına dair değerlendirmelerde bulundu.
AKP KRİZİ DERİNLEŞTİRDİ
Çerkezoğlu, hem dünyada hem de Türkiye’de işçi sınıfının ciddi sorunlarla karşılaştığı bir dönümde 1 Mayıs’ın karşılanacağını dile getirdi. 2 yıldır pandemi nedeniyle kitlesel buluşmaların yapılamadığına vurgu yapan Çerkezoğlu, pandemi nedeniyle var olan ekonomik krizin daha da derinleştiğini kaydetti. Çerkezoğlu, “Özellikle 20 yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidarlarının politikaları sonucunda bu krizi yaşıyoruz” dedi.
MÜCADELE 1 MAYIS’A TAŞINACAK 
Türkiye tarihinde en büyük iş, istihdam ve gelir kaybının yaşandığını vurgulayan Çerkezoğlu, “Yılbaşından itibaren yapılan yüksek zamlar ve buna bağlı olarak enflasyondaki artış gerçekten emeği ile geçinenler açlıkla yüz yüze kaldı. Böylesi bir dönemde ‘geçinmek istiyoruz, gelirde adalet, vergide adalet’ diye DİSK olarak aylardır sürdürdüğümüz bu mücadele sürecini 1 Mayıs’a götürüyoruz” diye belirtti.
İNSANCA YAŞANACAK ÜCRET
Çerkezoğlu, 1 Mayıs’ı örgütledikleri kurumlarla birlikte “Bu düzen böyle gitmez. Birlikte değiştireceğiz” dediklerini ve bu çağrıyla 1 Mayıs’ı örgütlediklerini ifade etti. Çerkezoğlu, 1 Mayıs taleplerine dair şunları söyledi: “Özellikle asgari ücret olmak üzere bütün ücretlerin gerilemesi karşısında bütün ücretlerde bir artış talep ediyoruz, insanca yaşanacak bir ücret istiyoruz. Asgari ücret tespit komisyonunun derhal toplanarak asgari ücretin güncellenmesi gerekiyor. En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine çıkarılmalı. Adaletli bir vergi sistemi istiyoruz. Gelirde olmadan vergide adalet olmaz. Ücretler üzerindeki ve dolaylı vergilerle vergi yükünün azaltılmalı. Sendikalaşmanın ve sendikal hakların kullanımının önündeki engellerin kaldırılması, emeğimizi ve ekmeğimizi korumamız açısından son derece yaşamsaldır. O nedenle sendika hakkı, grev hakkımızı, toplu iş sözleşmesi hakkımızı kullanmak istiyoruz.”
DÜZENE KARŞI 1 MAYIS
Çerkezoğlu, bu yıl ki 1 Mayıs’ın önemine dair ise, “Aslında bu 1 Mayıs bütün dünyada ve Türkiye’de de işçi sınıfının emekçilerin bu düzen böyle gitmez diyerek artık iflas ettiği çok açık bir biçimde ortada olan mevcut düzene, neo liberal kapitalizme karşı eşitlik, adalet hedeflerinin, mücadelesinin damgasını vuracağı bir 1 Mayıs olacak” diye belirtti.
OMUZ OMUZA MÜCADELE
Yaşanan döviz krizi, yılbaşı itibariyle yapılan zamlar ve yüksek enflasyon karşısında işçi sınıfının sendikalı ya da sendikasız olarak tepki gösterdiğini hatırlatan Çerkezoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Bunların bir kısmı sendikalarımızın çatısı altında gerçekleşen direnişler. Bir kısmı sendikasızlığa mahkum edilmiş sınıf kardeşlerimizin gösterdiği tepkiler oldu. Bunlar son derece önemli. DİSK olarak bize düşen bütün bu mücadeleleri, talepleri, direnişleri bütünleştiren, ortak bir program etrafında ileriye taşımayı hedefleyen bir politikayı hayata geçirmektir. 1 Mayıs bunun en önemli araçlarından bir tanesidir. O nedenle biz bu 1 Mayıs’ta direnen, emeğine, ekmeğine sahip çıkan bütün işçileri, emekçileri 1 Mayıs meydanlarında bu ortak taleplerle yan yana olmaya çağırıyoruz. Kuşkusuz 1 Mayıs’a kadar, 1 Mayıs’ta ve sonrasında emeğimize sahip çıkmak için bu mücadeleyi omuz omuza bu mücadeleyi birlikte büyüteceğiz.”
MA / Kadir Güney

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL