Ekonomi

Brent petrol fiyatı ne kadar oldu?

Brent petrol fiyatı ne kadar oldu?

 

Brent petrol kaç dolar? Brent petrol fiyatı en son ne kadar oldu? Uluslararsaı piyasada petrol fiyatların son durum.

ABD’nin Rus petrolüne yönelik ambargo kararının ardından petrol fiyatları sert yükseldi.

9 Mart Çarşamba günü brent petrolün varil fiyatı, arz endişelerinin hafiflemesiyle uluslararası piyasalarda 110,77 dolara düştü.

Bugün 130,31 dolardan açılan Brent petrolün varil fiyatı, saat 21.30 itibarıyla yüzde 15 düşüşle 110,77 dolara geriledi. Aynı dakikalarda Batı Teksas (WTI) türü ham petrolün varili 107,75 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı petrol üreticisi ülkelerden oluşan OPEC+ grubuna üretimi artırma çağrısında bulunacağına ilişkin haber akışının etkili olduğu belirtiliyor.

Öte yandan, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Antalya Diplomasi Forumu marjında yarın Türkiye’de yapacakları görüşmenin fiyatlardaki hareketlilikte etkili olduğu değerlendiriliyor.

Petrol fiyatlarında, piyasa yatırımcılarının Rus petrol arzında kesinti yaşanacağına ilişkin endişelerinin hafiflemesi ve Uluslararası Enerji Ajansı’nın üye ülkelerin acil durum rezervlerinden piyasaya daha fazla petrol sunmaya hazır olduklarına ilişkin haberler ile gün içinde geri çekilmeler görülmüştü.

Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın başlamasından bu yana petrol fiyatlarında yüzde 35’i aşan yükseliş izlendi. Yılbaşından bu yana petrol fiyatlarındaki prim ise yüzde 60’ı aştı.

BİDEN AMBARGO KARARINI DUYURDU

ABD Başkanı Joe Biden, dün ABD’nin Rusya’dan petrol, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ve kömür ithalatını yasakladıklarını duyurdu.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD’nin, Rusya’nın enerji sektörüne yönelik yeni yatırımlarının da yasaklandığı, Amerikalıların Rusya’da enerji üretimine yatırım yapan yabancı şirketleri finanse etmesine veya kolaylaştırmasına izin verilmeyeceği ifade edildi.

İNGİLTERE DE RUS PETROLÜNÜN İTHALATINI SONLANDIRACAK

İngiltere Çalışma, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Kwasi Kwarteng, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ülkesinin bu yıl sonuna kadar Rus petrol ve petrol ürünlerinin ithalatını aşamalı olarak durduracağını açıkladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da Twitter’dan yaptığı paylaşımda, İngiltere’nin, bu yıl boyunca Rus petrolüne bağımlılıktan uzaklaşacağı ve ağır uluslararası ekonomik yaptırım paketini genişleteceğini bildirdi.

Rusya ve Belarus hükümetiyle iş dünyasına yönelik ekonomik yaptırım paketini genişleten Japon hükümeti de Rusya’ya yönelik petrol rafineri ekipmanı ihracatını durdurdu.

Shell, dün yaptığı açıklamada, ham petrol, petrol ürünleri, doğalgaz ve LNG dahil olmak üzere tüm Rus hidrokarbonlarındaki katılımlarından aşamalı olarak çekileceğini bildirdi.

Şirket, ilk adım olarak Rus ham petrolünün tüm spot alımlarını durduracağını ve Rusya’daki servis istasyonlarını, havacılık yakıtları ve madeni yağ operasyonlarını da kapatacağını ifade etti.

“EN ÖNEMLİ PETROL ARZI SIKINTISIYLA KARŞI KARŞIYA KALABİLİRİZ”

Norveç merkezli bağımsız araştırma kuruluşu Rystad Energy’nin Petrol Piyasaları Müdürü Bjornar Tonhaugen, söz konusu yasağın ABD petrol arzı üzerindeki etkisi sınırlı olsa da Rus petrolü ticaretini daha zor hale getirmesi ve diğer ülkelerin de aynı yolu izlemesi olasılığıyla petrol fiyatlarının yükseldiğini söyledi.

Tonhaugen, derinleşen arz endişelerinin fiyatları yükseltmesiyle piyasalardaki oynaklığın, 2020’de salgın kaynaklı fiyat çöküşünün tam tersi olduğunu belirtti.

Rusya’nın günlük yaklaşık 4,8 milyon varillik ham petrol ihracatı yaptığını ifade eden Tonhaugen, “Eski Sovyet ülkelerinde, özellikle Kazakistan’da üretilen günlük 1,4 milyon varillik petrol de Rusya üzerinden ihraç ediliyor.

ABD geçen yıl Rusya’dan günlük yalnızca 200 bin varil ham petrol ithal etti, İngiltere ise bunun yarısından daha az. ABD, Rusya’dan rafinerileri için günlük yaklaşık 500 bin varil petrol ürünü ithal ediyor. Bu artık mümkün olmayacak ve rafinerilerin ham maddelerini başka yerlerden temin etmesi gerekecek” dedi.

Tonhaugen, OPEC+ grubunun günlük yaklaşık 4 milyon varil yedek ham petrol kapasitesine sahip olduğunu ancak üretim artışına gitmelerinin henüz beklenmediğine de dikkati çekerek, “OPEC+ grubundan ek üretim gelmezse, 1990 Körfez Savaşı’ndan bu yana en önemli petrol arzı sıkıntısıyla karşı karşıya kalabiliriz” ifadesini kullandı.

Brent petrolde teknik olarak 131,96 ile 134,58 dolar aralığının direnç, 129,34 ile 126,72 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL