Sağlık

Bu yiyeceklere dikkat! Sağlıklı diye tüketiliyor ama…

Sağlıklı olduğu düşünülerek tüketilen gıdaların ve sebzelerin içeriği çoğu zaman tüketicilerin gözünden kaçıyor. Ancak sağlıklı diye tüketilen bazı gıdaların ve meyvelerin içerisinde oldukça şeker bulunuyor. Şekerin ise insan vücuduna birçok zararı bulunuyor. …

Bu yiyeceklere dikkat! Sağlıklı diye tüketiliyor ama…

Sağlıklı olduğu düşünülerek tüketilen gıdaların ve sebzelerin içeriği çoğu zaman tüketicilerin gözünden kaçıyor. Ancak sağlıklı diye tüketilen bazı gıdaların ve meyvelerin içerisinde oldukça şeker bulunuyor. Şekerin ise insan vücuduna birçok zararı bulunuyor.

Özellikle diyet yaparken sağlıklı olması için tüketilen birçok gıda yüksek şeker barındırabiliyor. Bazı meyveler fazla şeker içerdiği için tüketimi konusunda dikkatli olmakta fayda var. Özellikle paketli gıdalardan kaçınılması çünkü bu gıdaların içerisinde katkı maddesi ve yüksek oranda şeker yer aldığı belirtiliyor. Örneğin leziz ve iştah açıcı birçok paketli gıdada yüzde 80 eklenmiş şeker bulunuyor.

ŞEKER NEDEN BAĞIMLILIK YAPAR?

Şekerli besinler tüketildiğinde vücuttaki normal şartlar altında belirli miktarda bulunan dopamin hormonu yükselir ve beyindeki mutluluk merkezleri uyarılır. Bu sayede kişi kendisini daha iyi hisseder. Şeker bağımlılığına giden bu yoldan dönmek mümkün. Ancak sağlıklı olarak bilinen yiyeceklerin, meyvelerin de içerisinde ne kadar şeker barındırdığını bilmek gerekiyor. İşte gizli şeker deposu yiyecekler…

MEYVELİ YOĞURT

Yemeklerin lezzetini artırmak veya diyet sürecinde tatlı isteğini kesmesi için sık sık tercih edilen meyveli yoğurtların neredeyse tamamında şeker yer alıyor. Bu yüzden hazır meyveli yoğurtlar yerine sade yoğurt alıp toz tarçın ve meyveyle tüketmek daha faydalı.

Bu yiyeceklere dikkat! Sağlıklı diye tüketiliyor ama...

EKMEKLER

Tahıllı, beyaz, esmer gibi ekmek türlerinde şeker yer alıyor. Sağlıklı görünen ürünlerin içerisinde de şeker bulunuyor. Gizli şeker içeren ekmeklerden kaçınmak için ekmeğinizi kendiniz üretebilir ya da güvendiğiniz fırından satın alabilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL