Güncel

Çin Seddi gibi! Haliliye’de bitişik nizam ‘katliamı’ devam ediyor!

Haliliye ilçesinde imara yeni açılan alanlarda inşaatına başlanan bitişik nizam yapılar, hem kent estetiği hem de insan sağlığı açısından ciddi sorunlar teşkil ediliyor. Haliliye Belediye Başkanı Canpolat, ‘revizyon’ demesine rağmen bu tür yapılar hızla yükseliyor. …

Çin Seddi gibi! Haliliye’de bitişik nizam ‘katliamı’ devam ediyor!

Şanlıurfa’n Haliliye ilçesinde önceki yıllarda başlanan ve daha çok yap-sat şeklinde inşa edilen, çarpık yapılaşmanın bir başka örneği olan bitişik nizam yapılar, hem kent estetiği hem de insan sağlığı açısından ciddi riskler taşıyor.
Kentin ana hava akımını etkileyen, yeterince güneş görmeyen, içinde kör oda olarak tabir edilen ve ışıksız oturulmayan odaların bulunduğu bu yapılar imara yeni açılan alanlarda da devam ediyor.
CANPOLAT ‘REVİZYON’ DEMİŞTİ!Geçtiğimiz yıl ekim ayında yerel medya mensuplarıyla bir araya gelen Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat “Bitişik nizam imar planı bulunan Ahmet Yesevi , Devteyşti , Süleymaniye, Yavuz Selim mahallelerimizde çok katlı imar revizyonunu hayata geçirdik” ifadelerini kullanmıştı. Ancak şu ana kadar bu alanlarla ilgili bir adım atılmış değil.
YEŞİL ALAN SIFIR, BİNA ARASI GEÇİŞLER YOKİlçeye bağlı Ahmet Yesevi, Bağlarbaşı başta olmak üzere Devteyşti Mahallesinde yeni imara açılan ve hızla yapımları devam eden bu yeni alanlarda da bitişik nizam yapılar yükseliyor. Önceki yıllarda oldukça eleştirilen bu yapılarlar ilgili Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa İl Temsilcisi Mehmet Selim Açar, ‘yüz karası’ ifadesini kullanmıştı. Açar,
“Devteşti şehircilik için bir yüz karasıdır. Başka hiçbir şey değildir. Yedi metrelik yollarda, üç katlı bitişik ve yüzde 100 kullanımlı evler oluşturuyorsunuz. Bunda çocuklar güneş alamaz. Ki, bu sanayi devrimi zamanında banliyölerde olmuştur. Çocuklar D vitamini alamadığı için, güneşten mahrum olduğu için ilk raşitizm hastalığı banliyölerde çıkan şeydir. İlerde bizde de çıkacak olan şey aynısıdır. Evin içinde düşünün kör odalar var. Oda hiçbir yerden ışık almıyor. Bu günümüz mimari anlayışıyla, şehircilik anlayışıyla uzaktan yakından alakası olmayan bir yapılaşmadır. Gecekondu illa kaçak yapılacak diye bir şey yoktur. Gecekondu bir yaşam biçimidir. Bu belediyenin kendi eliyle gecekondu oluşturması, kendi eliyle kentsel oluşum alanları oluşturması demektir.
Keşke yüzde 100 oturum değil de yüzde 40 kullanım olsaydı. 10 kat olsaydı veya 8 kat olsaydı. Yatayda değil, dikeyde yapılaşmayı ama bunu yaparken de şehrin ana hava akımını engellemeyecek, belli bir nizamda, belli bir vizyonda yapılması gerekiyor. Ama biz şu andaki belediyelerde o vizyonu göremiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.
YETERİNCE DENETİM YOKHaliliye ilçe sınırları içinde yükselen 3-4 katlı binalar daha çok yap-sat işiyle uğraşan müteahhitler tarafından yapılıyor. Haliliye Belediyesi tarafından yeterince denetlenmeyen bu yapılar, olası deprem riskini de beraberinde getiriyor. Güneşin görmediği bodrum katlarında bile insanların yaşamaya devam ettiği bu yapılar olası su sızıntılarına da davetiye çıkarıyor.
Bitişik nizam yapılarla ilgili dile getirilen eleştirilerden biri de yeterince sosyal donatı alanlarının olmaması. Hiçbir mimari kaygı göz önünde bulundurulmadan yapılan bu yapılarda çocuk oyun alanları, parklar ve diğer yeşil alan gibi kavramlar oldukça uzak duruyor. Urfa Pusula

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL