Ekonomi

EYT’de güncel son durum ne? EYT ne zaman çıkacak? (EYT ile ilgili son haberler)

EYT’de güncel son durum ne? EYT ne zaman çıkacak? (EYT ile ilgili son haberler)

EYT'de güncel son durum ne? EYT ne zaman çıkacak? (EYT ile ilgili son haberler)

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu binlerce kişinin gündemindeki yerini koruyor. 1999 yılı öncesinde işe giren fakat yaşa takılan vatandaşlar, emeklilik şartlarının yeniden değerlendirilmesini bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla birlikte, EYT takvimi belli oldu. Peki, EYT’de son durum ne? EYT ne zaman çıkacak?

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusu gündemde yer alamaya devam ediyor. Düzenlemenin aralık ayı içinde Meclis’e sunulması bekleniyor.

Konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yeni bir açıklama yaptı. Meclis Plan Bütçe Komisyonunda bakanlığının bütçe sunumunu yapan Bilgin, ilk kez sayı verdi. Bilgin, “Şu anda yaş şartını kaldırırsak, prim gün sayısı ve hizmet süresi tutan yaklaşık 1,5 milyon kişi var” dedi. Şartları taşıyanların yüzde 87’sinin özel sektörde çalıştığını söyleyen Bilgin, “Özel sektör kıdem tazminatı sorunuyla karşı karşıya kalacaktır. Resesyona giden dünyada biz bunu nasıl yapacağız diyorlar. Kimse endişe etmesin bu sorun Meclis’te çözülmüş olacak” dedi. Bakan Bilgin, düzenlemenin aralık ayı içinde Meclis’e sunulacağını kaydetti. BAKANLIK EYT TAKVİMİNİ AÇIKLAMIŞTI Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kamuoyunda “EYT” olarak bilinen emeklilikte yaşa takılanların durumuyla ilgili, “Bakanlığımız sürdürdüğü görüşmeleri tamamladıktan sonra çalışmaya nihai halini verip TBMM’ye sunacak ve uygulama takvimi, TBMM tarafından belirlenecektir.” bilgisini paylaştı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, EYT konusunda kamuoyunda bazı yanıltıcı haberlerin yer aldığı belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı: “Bakanlığımız, emeklilikte yaşa takılanlar için yapılacak düzenleme konusunda başta işçi ve işveren örgütleri olmak üzere, odalar ve diğer ilgili sivil kuruluşlarla sürdürdüğü görüşmeleri tamamladıktan sonra çalışmaya nihai halini verip TBMM’ye sunacak ve uygulama takvimi, TBMM tarafından belirlenecektir.”

NUMAN KURTULMUŞ’TAN EYT AÇIKLAMASI Türkiye’nin fevkalade yüksek büyüme oranı yakaladığını ve ekonominin toparlanma sürecine girdiğini söyleyen Kurtulmuş, “Fiyat söylemem. Ama kural söylüyorum. Vatandaşımızı enflasyonu ezdirmeyeceğiz. Asgari Ücret Tespit Komisyonu Aralık’ta toplanacak. Bu tür rakamların telaffuz edilmesi aslında vatandaşımıza haksızlık. Bu zor süreçte vatandaşlarımızın beklentilerinin altında adım atılmadı. Kimse de bol keseden rakamları telaffuz etmesin. Bütçe disiplini içerisinde vatandaşlarımızın alım gücünü yukarı çekecek bir çalışma olacak. İşsizlik oranı 9,8’lere düştü. Duyarlı işverenlerimizi tebrik ediyoruz. Aşırı fiyatlanma döneminde hep beraber sorumluluk içinde hareket eden iş dünyasının olduğunu söylemek isterim. Hatta asgari ücret açıklamasından önce kendi çalışanların ücretini artıran işverenlerimiz oldu. Sonuçta işsizlik oranları aşağıya indi. EYT ile ilgili Çalışma Bakanlığımız çalışmayı yapıyor. Kapsamı Çalışma Bakanlığımızın yaptığı çalışmalarla ortaya çıkacaktır.” ifadelerini kullandı.CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN EYT AÇIKLAMASI Cumhurbaşkanı Erdoğan, son olarak EYT hakkında açıklamalarda bulundu ve EYT’nin ne zaman çıkacağına yönelik tarih açıklamaları yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan EYT hakkında şunları söyledi; “Şu anda sağ olsun Vedat Bey ekibiyle beraber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız çalışmalarını yoğun bir şekilde devam ettiriyor. Bu çalışmalarla birlikte inşallah önümüzdeki ay ve yeni yıl, bunların arka arkaya açıklandığı aylar olacak ve buralardaki ücret politikalarımız da ne durumdaysa bunları da yine açıklayacağız. Tabii en önemlisi bunlardan asgari ücretin yeniden tespiti çalışması olacak. Bu çalışmayla birlikte de gerek sözleşmeliler gerek EYT bütün bunlar, arka arkaya yani biz 2023’e bunları da açıklayarak girmiş olacağız.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL