Güncel Sağlık

Hekimlerden Erdoğan’a mektup: Aile sağlığı merkezleri kapanma aşamasına geldi

55 bin aile hekimi ve çalışanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi: “Aile sağlığı merkezinin kiralarını ödeyemez, temel masrafını bile karşılayamaz hale geldik. Aile hekimleri açlık sınırındadır.”

Hekimlerden Erdoğan’a mektup: Aile sağlığı merkezleri kapanma aşamasına geldi

Aile hekimleri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a mektup göndererek, yaşadıkları sorunları ve öncelikli taleplerini sıraladı. Mektupta, çözüme kavuşturulmayan sorunlar nedeniyle bir çok aile hekimi ve çalışanının asli kadrolarından ayrılarak,  norm kadrolarına geçmeye başladığına dikkat çekildi. Kiralarını dahi ödemekte zorlanan aile sağlığı merkezlerinin (ASM) kapanma aşamasına geldiği ifade edildi.

Sözcü’den Cem Yıldırım‘ın haberine göre mektupta şu ifadeler yer aldı:

“84 milyon vatandaş ile direk temas eden 55 bin aile hekimliği çalışanı olarak, Sağlık Bakanlığı tarafından sorunlarımıza yönelik bir çözüm anlayışı göremedik. Aile sağlığı merkezi kiralarını ödeyemez, temel masraflarını bile karşılayamaz hale geldik. Aile Hekimleri yoksulluk, hatta açlık sınırındadır.

Ülkemizde koruyucu sağlık hizmetlerine yönelik hiçbir faydası olmayan ve hekimlerin sözleşmelerinin feshini de kolaylaştıran, aile hekimleri kadar, motivasyon kaybı nedeniyle 84 milyon vatandaşı da olumsuz etkileyen sözleşme ve ödeme yönetmeliği için düzenleme yapılmamıştır. Özellikle pandemi döneminde yoğun bakımlar hariç sağlık hizmetinin devamını sağlayan aile sağlığı merkezleri, kiralarını ödeyemez, temel masrafları karşılayamaz hale gelmiştir.

Aile Hekimleri yoksulluk hatta açlık sınırının altında hakediş almaktadır. Önerilerimiz dikkate alınmadığı için son bir yılda, 10 gün iş bırakma, 3 büyük miting ve sayısız basın açıklaması yaptık, haklarımız için mücadele ettik. Birçok aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı asli kadrolarından ayrılarak norm kadrolarına geçmeye başlamış, ASM kirasını ödeyemediği için sağlık merkezini kapatma arifesine gelmiştir. Buradaki yanlış yönetim, 84 milyon vatandaşın moralini ve sağlık durumunu etkilemektedir.”

duvar gazete

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL