Kültür-Sanat

‘Heliski’ tutkunlarının buluşma noktası Kaçkar Dağları

‘Heliski’ tutkunlarının buluşma noktası Kaçkar Dağları

'Heliski' tutkunlarının buluşma noktası Kaçkar Dağları

Kar kalitesi ile yerli ve yabancı kayakçıların gözdesi haline gelen Kaçkar Dağları, helikopterli kayak olarak bilinen ‘heliski’ tutkunlarını ağırlamayı sürdürüyor.

Dünyada sayılı merkezlerde gerçekleştirilen helikopterle kayak faaliyetine bu hafta İsviçre, Bulgaristan, İngiltere ve Belçika’dan 22 kişilik sporcu kafilesi katılıyor.
Avrupa’ya yakınlığı ve kar kalitesi ile yerli ve yabancı kayakçıların gözdesi haline gelen Kaçkar Dağları, helikopterli kayak olarak bilinen ‘heliski’ tutkunlarını ağırlamayı sürdürüyor.
Helikopterle dağın zirvesine bırakılan kayakçıların sarp yamaçlar ve yüksek eğimli yerlerde kaydıkları spor dalı olan heliski, dünyada sayılı merkezlerde gerçekleştiriliyor.
Türkiye’de ise bu spor, Kaçkar Dağları’nın Rize sınırları içinde kalan Çamlıhemşin, İkizdere ile Artvin’in Yusufeli ilçesinde 2005 yılından beri yapılıyor. Bölgede teknik çalışmaların tamamlanmasının ardından 17 Ocak’ta iki helikopterle başlayan faaliyete, bu hafta 22 kişilik sporcu kafilesi katıldı.
Kaçkar Dağları’nda İsviçre, Bulgaristan, İngiltere ve Belçika’dan gelen 22 sporcu, elverişli hava koşullarında karın keyfini çıkarıyor. Hafta boyunca kar yağışının devam etmesi nedeniyle helikopter zaman zaman uçamayınca kar motorları ile belli bölgeye kadar çıkarılan sporcular ağaçların arasında faaliyetlerini sürdürüyor.
Kar kalınlığının 2 metrenin üzerine çıktığı bölgede kayan sporcular, güvenliği en üst seviyede tutarken karla kaplı çam ormanları arasında da adrenalin dolu zaman geçiriyor. Öte yandan, nisan ayı ortalarına kadar uzatılan faaliyet için yeni sporcular da akredite yaptırıyor.
İşte Kaçkar Dağları’ndaki heliski meraklılarından görüntüler…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL