Sağlık

Herkesin aklında aynı soru: Covid-19 sonrası geçmeyen öksürük için ne yapmalı?

Covid-19 virüsünü bir veya birden çok geçirenler kervanına katıldıysan yalnız değilsiniz. Umarız Covid-19 (koronavirüs) hastalığını hafif şekilde atlatmışsınızdır. Koronayı atlattıktan sonra devam eden bir öksürüğünüz varsa dikkat etmelisiniz. Uzun süreli Covid-19 geçiriyor olabilir veya başka bir hastalıkla karşı karşıyasınız! …

Herkesin aklında aynı soru: Covid-19 sonrası geçmeyen öksürük için ne yapmalı?

Covid-19 virüsünü bir veya birden çok geçirenler kervanına katıldıysan yalnız değilsiniz. Umarız Covid-19 (koronavirüs) hastalığını hafif şekilde atlatmışsınızdır. Koronayı atlattıktan sonra devam eden bir öksürüğünüz varsa dikkat etmelisiniz. Uzun süreli Covid-19 geçiriyor olabilir veya başka bir hastalıkla karşı karşıyasınız!

İki sene önce hayatımıza giren ve her şeyi değiştiren Covid-19 (koronavirüs) virüsü her geçen gün farklı varyantlarla bulaşma hızını sürdürüyor. Yeni semptomlar her geçen gün kendini göstermeye devam ediyor. Covid-19’u atlatan birçok insanda en sık görülen durum ise geçmeyen öksürük.

GEÇMEYEN ÖKSÜRÜKLE NASIL BAŞA ÇIKILIR?

Mayıs 2021’de yapılan bir araştırma, Covid ile ilgili bir öksürüğün enfeksiyondan bir gün gibi erken bir zamanda ortaya çıkma eğiliminde olduğunu ve tipik olarak 5 güne kadar devam ettiğini gösterdi. İnsanların %5’inde öksürük dört haftadan fazla sürebilir.

iStock-1215502032

Daha önceki enfeksiyon türlerinin en yaygın belirtileri arasında öksürük, ateş, yoğun kas ağrıları, tat veya koku kaybı yer alır. Çok şiddetli vakalarda, ayrıca şiddetli vakalarda göğüste basınç ve nefes darlığı gibi daha zorlu semptomlara rastlanabilir. Soğuk algınlığından gribe veya kendi başına basit bir boğaz ağrısına kadar herhangi bir şey olabileceğinden, öksürüğü çözmeye çalışmak için en can sıkıcı olanlardan biri olabilir. Peki nasıl ayırt edebilirsiniz?

COVİD’DEN SONRA ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER?

Uzmanlar, Covid-19 ile gelen öksürüğün genellikle kuru ve sonunda kendini kendine geçmesi gerektiğini vurguluyor. Virüsün yarattığı tahriş, enfeksiyon ve iltihaplanma temizlendikten sonra öksürüğün de kendi kendine geçmesi beklenir. Ancak geçmiyorsa bunları yapmanızda fayda var!

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL