Güncel

İşgalden etkilenen Türkiyeliler: Ekonomi yüzünden Türkiye’ye dönmedik

Rusya’nın Ukrayna işgalinin başladığı günlerde konuştuğumuz Türkiye vatandaşlarına iki ay sonra yeniden ulaştık. Almanya’ya giden ve Ukrayna’da kalanların Türkiye’ye dönmeme gerekçeleri ekonomik.

İşgalden etkilenen Türkiyeliler: Ekonomi yüzünden Türkiye’ye dönmedik

ANKARA- Rusya ile Ukrayna arasında şubat ayının sonunda başlayan çatışmalar hâlâ devam ediyor. Milyonlarca insanın Ukrayna’dan göç etmesine neden olan krizde sivillerin de aralarında olduğu çok sayıda kişi yaşamını yitirdi.

Ukrayna ile Rusya arasında gerilimin tırmandığı ilk günlerde, ülkedeki tabloyu Gazete Duvar’a anlatan dört Türkiye vatandaşıyla çatışmaların ikinci ayı yaklaşırken yeniden konuştuk. İkisi Almanya’ya giden, ikisi de Ukrayna’da kalmayı tercih edenler Türkiye’ye dönmeme gerekçesi olarak ülkedeki ekonomik durumun kötü olmasını gösterdi.

Erdal Taşdelen

UKRAYNA’DAN AYRILMAK İSTEMEYEN TAŞDELEN ALMANYA’YA GİTTİ

Yaklaşık 25 yıldır Ukrayna’da yaşayan Erdal Taşdelen, Rusya’nın ilk saldırıyı başlattığı kentlerden Donetsk’e bağlı Kramatorsk’ta dönercilik yapıyordu. Ukrayna’nın doğusunda yaşayan Taşdelen çatışmaların ilk günlerinde ülkeden ayrılmak istemediğini söylese de zaman içerisinde Ukrayna’yı terk etmek zorunda kaldı.

Hamile olan gelini ve eşiyle birlikte uzun ve zorlu bir yolculuğun ardından önce Polonya ardından da Almanya’ya geçen Taşdelen, eşiyle birlikte Hannover’da Ukrayna’dan ayrılanların kaldığı bir kampta yaşıyor. Hamile olan gelininin bir hafta önce doğum yaptığını, Almanya’da oturum belgesi almak için çabaladıklarını anlatan Taşdelen, ayrılma kararına dair, “Benim için ayrılmak çok zordu. Bu ayrılma kararını ağlayarak aldık. İki dükkanımız vardı. Yatırım yapmıştık savaş patladı. Yapacak bir şey kalmamıştı. Torunum olacaktı ve kalamadık. Bir ay sonrası ne olacak belli olmadığı için zor bir yolculukla Almanya’ya kadar geldik” dedi.

‘TÜRKİYE’YE GELMEYİ EKONOMİK NEDENLERLE DÜŞÜNMEDİM’

Eşi Ukraynalı olan Erdal Taşdelen, Almanya’da kaldıkları kampın koşullarının iyi olduğunu, bir dönem evde arkadaşlarının yanında kaldıklarını fakat ekonomik olarak zorlandıkları için kampa geri döndüklerini söyledi. Almanya’da geçici oturum izni almaya çalışan Taşdelen, bu süreçte yaşadıklarına dair, “Ben on yıl yaşlanmış durumdayım. Eşim benden fazla, 15 yıl yaşlandı. Eşim 2014 yılındaki savaşı da görmüştü. Şimdi her şeye panik, sese çok duyarlı. ‘Sokakta mı kalacağız, aç mı kalacağız’ diye endişeleniyor. Stres çok yüksek. Birçok insan da böyle” dedi.

Savaşın bittiği an Ukrayna’ya geri döneceğini, savaş bitmezse de en az iki yıl daha Almanya’da kalmayı planladığını söyleyen Taşdelen, bu süreçte ekonomik nedenlerle Türkiye’ye gelmediğini anlattı. Taşdelen, “Türkiye’ye gelmeyi hiç düşünmedim. Benim Türkiye’de dikili ağacım yok. Gelip ne iş yapacağım? Ekonomik sebeplerden dolayı gelmiyorum. Türkiye’ye gelsem birinin yanında bir ay kalsam ne yapacağım? Ekonomik nedenlerle Almanya’ya geldik. Türkiye’de ekonomik durumlar daha iyi olsa, orada bir gelirim olsa gelirdim. Türklerin büyük kısmı da buraya ekonomik nedenlerle geldi” dedi.

Duvar Gazete

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL