Güncel Siyaset

Kılıçdaroğlu elektrik vaadini yineledi: Ücretsiz vereceğiz!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak'ta elektriği aşamalı olarak çiftçilere hiçbir bedel alınmadan, ücretsiz vereceğiz" dedi. …

Kılıçdaroğlu elektrik vaadini yineledi: Ücretsiz vereceğiz!

Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa ve Diyarbakır ziyaretlerini anımsatarak, bu illerdeki çiftçilere ücretsiz elektrik vaadinde bulunduğunu anımsattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Yapın oralarda elektriği bedava, elinizi tutan mı var?" ifadesini kullandığını aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
"Yatırım teşvik belgesini, CHP'li belediyelerin, büyükşehirler dahil, kuracağı şirkete vereceksin. Diğer şirketlere nasıl veriyorsun, bizim kuracağımız şirkete de teşvik belgesini vereceksin. Güneş panellerinin kurulacağı hazine arazilerini bize tahsis edeceksin. '5 bin megavat elektrik üreteceksin, hadi bakayım araziyi de veriyorum sana. Hadi bakayım üret.' diyeceksin. Araziyi istiyorum. EPDK tarafından lisans vereceksin ve TEİAŞ da bize hiçbir engel çıkarmayacak, trafolar orada olacak, ürettiğimiz elektriği, enterkonnekte sisteme verecek. Önce 6 ilde; Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak'ta elektriği aşamalı olarak çiftçilere hiçbir bedel alınmadan, ücretsiz vereceğiz."
Bu şekilde üretecekleri elektrik miktarının Akkuyu Nükleer Santrali'nin üreteceği miktara eş olacağını savunan Kılıçdaroğlu, "Konuyu Diyarbakır'da açtığımda Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı 'Biz de ortak olmak istiyoruz.' dedi. Çünkü hem elektriği ücretsiz vereceğiz, aynı zamanda enterkonnekte sisteme daha fazla elektrik verip ayrıca gelir elde edeceğiz. Bütün çiftçilere aşamalı olarak, daha sonra bölge bölge bunu büyüteceğiz." ifadelerini kullandı.
İktidarın, Türkiye'deki çiftçinin üretim yapmasını istemediğini, Afrika, Nijer ve Sudan'da üretim yaparak bu ülkelerin çiftçilerinin kazanmasını istediğini öne süren Kılıçdaroğlu, "'Onlar kazansın, bizim çiftçi de batsın.' diyorlar. Bütün çiftçilere açık ve net söylüyorum; senin hakkını ve alın terini Afrika'ya götürüp orada peşkeş çekmelerine izin veriyorsan, koşa koşa gidip oyunu ver kardeşim AK Parti'ye." dedi. (AA)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL