SonDakika

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: NATO toprağının her karışını koruyacağız

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: NATO toprağının her karışını koruyacağız

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: NATO toprağının her karışını koruyacağız

SON DAKİKA HABERİ: NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya-Ukrayna savaşının yirminci gününde açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Stoltenberg, “NATO toprağının her karışını koruyacağız” dedi.

Son dakika haberi! 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna saldırısının 20’inci gününde açıklamalarda bulundu.

Stoltenberg, “NATO toprağının her karışını koruyacağız” dedi.

Stoltenberg, “NATO’nun temel sorumluluğu tüm müttefiklerini korumaktır. Ukrayna işgali sonrasında Avrupa’daki güçlerimizi artırdık. Bir müttefiğimize yapılacak saldırıya tüm müttefiklerimiz tarafından cevap verilecek. Böyle bir durum yaşandığında da kontrolden çıkıp tehlikeli durumlara ulaşmaması için hava sahalarını ve sınır bölgelerini çok yakından takip ediyoruz. Çin de Rusya’nın vahşi işgalini kınamalı” sözlerini kullandı.

“YAPTIRIMLAR ZATEN RUS EKONOMİSİNİ SARSMIŞ DURUMDA”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Stoltenberg, “hangi aşamada NATO harekete geçecek sorusuna şu yanıtı verdi:

“NATO müttefikleri Ukrayna’yı uzun yıllardır destekliyor. 2014’te de İngiltere, ABD ve Kanada gibi ülkeler desteğini göstermişti. Bu yıllara dayalı desteğin dikkat çekici olduğunu düşünüyorum. NATO’nun destekleri sayesinde Ukrayna askeri kuvvetleri de çok daha eğitimli o yıllara göre. Bu cesaret Ruslara karşı savaşmalarını ve kendilerinden daha güçlü ve vahşi bir orduya karşı koymalarını mümkün kıldı. Ukrayna çok değerli bir ortağımız ve desteğimiz onlara devam edecek, geçmişte olduğu gibi. Hem askeri teçhizat anlamında hem de finansal anlamda.”

“Yaptırımlar zaten Rus ekonomisini sarsmış durumda” açıklaması yapan Stoltenberg, “Amacımız Rusya’nın ve Putin’in Ukrayna işgalinden sorumlu olduğunu net bir şekilde ifade etmek ve askerlerini çekmesi gerektiğini göstermek” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL