Sağlık

Ölümle sonuçlanabilen hastalık: SMA! SMA önlenebilir mi?

Açılımı Spinal Müsküler Atrofi olan SMA hastalığı son zamanların dikkat çeken konularından biri. Tedavisi oldukça masraflı olan SMA hastalığı ölümle sonuçlanabiliyor. SMA hastalığına sahip olan çocukların tedavi yardımıyla 3 yıla kadar yaşayabileceği söyleniyor. Peki SMA önlenebilir mi?

Ölümle sonuçlanabilen hastalık: SMA! SMA önlenebilir mi?

Açılımı Spinal Müsküler Atrofi olan SMA hastalığı son zamanların dikkat çeken konularından biri. Tedavisi oldukça masraflı olan SMA hastalığı ölümle sonuçlanabiliyor. SMA hastalığına sahip olan çocukların tedavi yardımıyla 3 yıla kadar yaşayabileceği söyleniyor. Peki SMA önlenebilir mi? Genetik geçişli bir hastalık olan SMA hastalığı hasta veya taşıyıcı kişilerden çocuklara aktarılır. Son zamanlarda sosyal medyada oldukça dikkat çekilen SMA omurilikte bulunan ön boynuz motor sinir hücrelerini etkileyerek hareket kabiliyetini kısıtlayan bir kas hastalığıdır.

SMA NEDİR?

Görülme oranı yüzde 25 olan bu hastalıkta SMA geni hiç protein üretemez ve vücuttaki motor sinir hücreleri beslenemez. Böylelikle istemli kaslar görevini yapamaz. Halk arasında ‘gevşek bebek sendromu’ olarak da bilinen SMA’nın bazı durumlarında yemek yeme ve nefes almak imkansız hale gelir. Bu hastalık görme ve işitme duyularına zarar vermez. Kişinin zeka düzeyi normal veya normalin üzerinde olur. Öte yandan taşıyıcı ebeveynlerinin çocuklarınsa SMA görülme oranı yüzde 25’tir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL