Güncel

Pervin Buldan Şenyaşar ailesi ile iftar yaptı

URFA – Adalet mücadelesini 399’uncu gününde sürdüren Şenyaşar ailesinin adliye binası önünde kurduğu “Adalet sofrası”na HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve HDP’li milletvekilleri misafir oldu.

Pervin Buldan Şenyaşar ailesi ile iftar yaptı

URFA – Adalet mücadelesini 399’uncu gününde sürdüren Şenyaşar ailesinin adliye binası önünde kurduğu “Adalet sofrası”na HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve HDP’li milletvekilleri misafir oldu.

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021 tarihinde başlattığı Adalet Nöbeti 399’uncu gününde sürüyor. Sabah erken saatlerde Suruç ilçesinde bulunan evlerinden, Urfa Adliyesi önüne gelen anne ve oğlu, oruçlarını nöbet tuttukları alanda açtı. Ailenin “Adalet sofrası”na Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, HDP Urfa milletvekilleri Ömer Öcalan ile Ayşe Sürücü ve çok sayıda kişi misafir oldu.

‘GÖZLERİ KÖR’

Nöbet öncesi anne ve oğlunu dinleyen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldun şunları söyledi: “Bugün bu adliye önünde Şenyaşar ailesinin başlatımış olduğu adalet nöbeti hepimizin vicdanına, yüreğine dokunulması gereken bir mesele üzerinden başlatılmıştır. Tam 399 gündür bu aile burada, bir adalet çığlığını ve bir adalet çağrısını ifade ediyor. Türkiye kamuoyuna, Türkiye’yi yönetenlere adaletsizliğe bir an önce son verilmesi çağrısı yapıyor. Ancak vicdanların, yüreklerin bu kadar kör olduğu hiçbir şeyin bu annenin yüreğinde hissettiği acıyı açığa vuracak derecede gözlerinin kör olduğu coğrafyada bu annenin çığlığını duymamak, bu ailenin çığlığına ses vermemek çok büyük bir vicdansızlıktır, hukuksuzuluktur aynı zamanda.”

‘HUKUKSUZLUĞA SON VERİN’

Emine Şenyaşarın oğlu ve eşinin haksız ve hukuksuz bir şekilde katledilmesine değinen Buldan, bir çocuğunun da cezaevinde olmasının hiçbir hukukla, hiçbir vicdanla ifade edilmeyecek kadar ağır olduğunu belirtti. Buldan konuşmasını şöyle sürdürdü:”O yüzden bu ülkeyi yönetenlere bir kez daha bu annenin yanında seslenmek istiyoruz. Bu adaletsizliğe bir an önce son verin. Anne kaybettiklerinin geri gelmeyeceğini çok iyi biliyor. Ama içeride olan, cezaevinde olan çocuğuna kavuşması için başlatmış olduğu bu adalet oturuşunu herkesin duymasını birkez daha buradan ifade ediyoruz. Ve bu çağrıyı yileniyoruz. Biz Şenyaşar ailesinin yanındayız. Onların yaşadıklarını haksızlığı, hukuksuzluğu biliyoruz. Ama bu ülkeyi yöentenlerinde bu haksızlığa ve hukuksuzluğa bir an önce son vermesi çağrısını ailenin yanında bir kez daha yapmak istiyorum. Ailemizle birlikteyiz, birlikte olmayada devam edeceğiz.”

‘DİRENECEĞİZ’

Ferit Şenyaşar ise, maruz kaldıkları adaletsizliklere dair aktarımda bulundu. Daha önce farklı tarihlerde HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın kendilerini ziyaret edeceği esnada gözaltına alındıklarını hatırlatan Şenyaşar, “İki gözlatı da diğerleri gibi hukuksuzdu. Emniyet şube müdürü savcının adı ile gözaltı kararı çıkarmıştı. Annem bugün 15’inci kez ifadeye çağrıldı. Hakaret ettiği gerekçesiyle çağırıyorlar. Biz buradan kaldırmak için elinden geleni yaptılar ama başaramadılar. Biz adalet gelene kadar direneceğiz” diye konuştu.

Anne Emine Şenyaşar ise yarın 400’üncü güne gireceği adalet nöbeti boyunca “Zulüm” ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek, ancak ölümün kendisini adliye binası önünden kaldıracağını belirtti.

Ardından okunan ezan eşliğinde iftarlar “Adalet” duaları ile açıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL