Dünya

Rusya’da Nobel Barış Ödüllü muhalif gazete yöneticisine kırmızı boyalı saldırı

Rusya’da Nobel Barış Ödüllü muhalif gazete yöneticisine kırmızı boyalı saldırı

Rusya’da Nobel Barış Ödüllü muhalif gazete yöneticisine kırmızı boyalı saldırı

Rusya’da Nobel Barış Ödülü sahibi Dmitry Muratov, tren yolculuğu sırasında kırmızı boyalı saldırıya uğradı. Rus basınında yer alan haberlere göre olayla ilgili bir şüpheli gözaltına alındı.

Ukrayna Savaşı’ndan sonra Rusya’da basımı askıya alınan muhalif Novoya Gazeta adlı gazetenin Genel Yayın Yönetmeni ve Nobel Barış Ödülü sahibi Dmitry Muratov, trenle yolculuk ederken kırmızı boyayla saldırıya uğradı. Rus medyası, saldırganlardan bir şüphelinin gözaltına alındığını duyurdu. 

Novoya Gazeta’nın resmi sosyal medya hesaplarından Muratov’un saldırı sonrası fotoğraflarını paylaşılarak erkek olduğu belirtilen saldırganın “Muratov, bu bizim oğullarımız için” diye bağırdığı ifade edildi.

Muratov açıklamasında “Bölmeye asetonlu yağlı boya döktüler. Gözlerim çok fena yanıyor. Moskova’dan Samara’ya giden trende. Kompartımanın her yerinde yağ kokusu var” dedi.

BASIM FAALİYETLERİ ASKIYA ALINDI

Rusya devleti adına iletişim, bilgi teknolojisi ve kitle medyasının denetlemesi gibi konuları yürüten Roskomnadzor, 28 Mart’ta Ukrayna Savaşı’yla ilgili yayınlardan dolayı gazeteyi uyarmış ve Novoya Gazeta ‘gazete basma’ faaliyetlerini askıya almıştı.

Rus REN TV televizyon kanalının verdiği habere göre, Rusya İçişleri Bakanlığı Novaya Gazeta Genel Yayın Yönetmeni Dimitry Muratov’a saldıran kişilerden bir şüpheliyi göz altına aldı. ACİL İNİŞ YAPAN KARGO UÇAĞI İKİYE BÖLÜNDÜ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL