Kültür-Sanat

Sanatçı Erhan Yazıcıoğlu: Rolün kostümünü giymeye çalışıyorum

Sanatçı Erhan Yazıcıoğlu: Rolün kostümünü giymeye çalışıyorum

Sanatçı Erhan Yazıcıoğlu: Rolün kostümünü giymeye çalışıyorum

Şehir Tiyatroları’na 17 yaşında figüran olarak giren ve Genel Sanat Yönetmenliğine kadar yükselen Erhan Yazıcıoğlu, oyunculuğunu, “Ben rolün kostümünü giymeye çalışıyorum” sözleriyle ifade etti.

Anton Çehov’un 1904 ‘te ilk kez sergilenen oyunu Vişne Bahçesi’yle seyirci karşısında olan Erhan Yazıcıoğlu, “Ben rolün kostümünü giymeye çalışıyorum. O kostümü omuzlarıma oturtmaya, düğmelerimi ona göre iliklemeye çalışıyorum. Oyunculukta bu çok önemlidir. Umarım bizden sonra da herkes önemser” açıklamasında bulundu.

Oyunda Firs karakterine hayat veren Yazıcıoğlu, “Devrimin ayak seslerinin Rusya’da kendini belli etmeye başladığı bir dönemde; zengin ama bunu fark etmeyen, kolayca para harcayan uçarı bir kadının eline doğan Firs’in direnmesi, vücuduyla birlikte çökmeye başlaması ve evin terkedildiği dönemlerde tek başına bırakılmanın hüznüyle sanki kendi kendini öldüren bir adam diye vasıflandırıyorum. Çünkü onun kadar kimsenin yüreğine oturmuyor bu terk edişler, bu ülkedeki değişim ve değişik hava. Bir çınar olarak düşünülürse, o vişne bahçesinin her kütüğüne sarılan gencecik bir kahya iken göreve başlayıp, bütün çocukları, torunları eline doğmuş bir adamın bu devrimi reddedişi, parayla hiç işinin olmaması, sonradan görme zenginlerin bu ev üzerinde hak iddia edip, neticede evi satın almaları, bütün ailenin göçüşü ve Firs’in yalnız kalışı. Birçok ülkeye adaptasyonu yapılabilir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL