Güncel

Son anketler: Gösterdi HDP Kilit Parti!

Asal Araştırma Şirketi’nin 26 ilde yaptığı anket çalışmasında, Cumhur İttifakı’nın oyu yüzde 46, Millet İttifakı’nın oyu ise yüzde 36.9 olarak ölçüldü. HDP’nin oyu ise 10.5 olarak açıklandı.

Son anketler: Gösterdi HDP Kilit Parti!

DUVAR – Asal Araştırma Şirketi, 8-10 Nisan tarihleri arasında 26 ilde yaptığı anket çalışmasında katılımcılara, “Bu pazar genel seçim olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?” sorusunu yöneltti.

Son anket: Seçimin kaderi HDP seçmeninin ellerinde - Sayfa 2

Ankete göre, Cumhur İttifakı’nın ortağı AK Parti yüzde 35.9 oy toplarken ittifakın diğer üyesi MHP ise yüzde 9.1 oy aldı. Böylece Cumhur İttifakı’nın toplam oy oranı yüzde 46 oldu. Aynı şirketin mart ayı anketinde Cumhur İttifakı’nın oyu yüzde 43.1 olarak ölçülmüştü.

Son anket: Seçimin kaderi HDP seçmeninin ellerinde - Sayfa 3

Millet İttifakı’nın ortağı CHP yüzde 25.1 oy alırken ittifakın diğer ortağı İYİ Parti ise yüzde 11.8 oy topladı. Böylece ittifakın toplam oy oranı yüzde 36.9 oranında kaldı. Aynı şirketin Mart ayı anketinde Millet İttifakı’nın oyu yüzde 38.4 olarak ölçülmüştü.

Son anket: Seçimin kaderi HDP seçmeninin ellerinde - Sayfa 4

Ankette, HDP yüzde 10.5 oyla yüzde 7’lik seçim barajını aşarken Ali Babacan’ın genel başkanı olduğu DEVA Partisi yüzde 1.9 ve Ahmet Davutoğlu’nun genel başkanı olduğu Gelecek Partisi ise yüzde 1.0 oy aldı. Mart ayı anketinde DEVA Partisi’nin oyu yüzde 2.0, Gelecek Partisi ise yüzde 1.3 oy olarak ölçüldü

Ankette, Milli Görüş’ün kurucusu Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan’ın genel başkanı olduğu Yeniden Refah Partisi yüzde 1.4 oy alırken, Saadet Partisi yüzde 1.3 ve diğer partilerin ise yüzde 2.0 oy aldığı belirtildi.

Son anket: Seçimin kaderi HDP seçmeninin ellerinde - Sayfa 6

2023 seçimleri öncesi en kilit parti hiç kuşkusuz ki HDP… Hangi ittifak içerisinde yer alacağı henüz netleşmeyen HDP’nin anketteki oy oranı ise 10.5 olarak belirlendi.

Son anket: Seçimin kaderi HDP seçmeninin ellerinde - Sayfa 7

İşte son seçim anketinde partilerin oy oranı:

Sencar: Demirtaş’ın görüşü alınmadan belirlenecek adayın kazanma şansı olur mu sanıyorsunuz?

Metropoll Araştırma’dan Özer Sencar, ‘sonbaharda baskın seçim’ beklediğini söyleyerek, Demirtaş’ın veya HDP’nin görüşü alınmadan belirlenecek Millet İttifakı adayının kazanma şansını değerlendirdi.

Sencar: Demirtaş'ın görüşü alınmadan belirlenecek adayın kazanma şansı olur mu sanıyorsunuz? - Sayfa 1

DUVAR – Metropoll Araştırma’nın kurucusu Özer Sencar, altı muhalefet partisinin cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecini eleştirdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL