Güncel

Türkiye’nin kayıpları çok

URFA – Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerine yönelik saldırıyı değerlendiren Gazeteci Deniz Aydın, bölgedeki operasyonda Türkiye’nin çok büyük kayıplar verdiğini söyledi.

Türkiye’nin kayıpları çok
URFA – Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerine yönelik saldırıyı değerlendiren Gazeteci Deniz Aydın, bölgedeki operasyonda Türkiye’nin çok büyük kayıplar verdiğini söyledi.
Türkiye’nin, Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik 23 Nisan 2021’de başlattığı operasyon devam ediyor. Operasyon başladığında, operasyona destek veren Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), 17 Nisan’da başlatılan yeni saldırılarda bizzat yer alıyor. Operasyon Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerine yönelik yoğun hava saldırılarıyla devam ederken, KDP Kurojaro bölgesine askeri sevkiyat gerçekleştirdi. Şiddetli çatışmalarla başlayan operasyonda, Halk Savunma Güçleri’nin (HPG) yaptığı açıklamaya göre, ilk günde 28 asker yaşamını yitirdi, 2 helikopter ise darbelendi.
Türkiye’nin, KDP ortaklığında 17 Nisan’da Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerine yönelik genişlettiği operasyonu, Federe Kürdistan Bölgesi’nde uzun yıllardır gazetecilik yapan Deniz Aydın, Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi.
‘23 NİSAN OPERASYONUN DEVAMI’
Yaşanan askeri hareketliliğin, Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerine yönelik 23 Nisan 2021’de başlatılan operasyonun devamı olduğunu belirten Aydın, saldırıların yaklaşık bir yıldır sürdüğünü kaydetti. Saldırıların bir yıl boyunca durmadığını, 17 Nisan’da ise arttığını belirten Aydın, “Saldırılar savaş uçaklarının bombardımanı ile sürdü. Bu saldırılar geçen sene başlatılan saldırılardan farklı olarak biraz daha iç bölgelere dönük oldu. Zap bölgesindeki Şikefta Birîndara, Kurojaro ve Çiyayê Reş alanları stratejik yerler. Geçen sene operasyon başladığında sınır hattında yoğunlaşmıştı, ancak şu an içe dönük yoğunlaşıyor. Aynı zamanda Şikefta Birîndara, Kurojaro ve Çiyayê Reş alanları bu denli bir saldırıya karşı PKK’lilerin hazır olduğu alanlardı. Şu an yaşanan direniş bunu gösteriyor. Kış boyunca bu alanlara dönük saldırılara karşı hazırlık yapıldığı biliniyor. Daha önce saldırıların 15 Nisan’da yapılacağına dair açıklamalar da yapılmıştı” diye konuştu.
‘TAMPON BÖLGE PLANI BOŞA DÜŞTÜ’
Türkiye’nin yaklaşık bir yıldır sürdürdüğü operasyonda istediğini elde edemediğini vurgulayan Aydın, “Her ne kadar operasyon geçen sene başlamış olsa da saldırılar son 7 yıldır kesintisiz sürüyor. Türkiye’nin siyasi, ekonomik ve istihbarat açısından süren bu savaşa çok ciddi yatırımları oldu. Geçen sene Türkiye’nin bir tampon bölge oluşturma stratejisi vardı. Heftanîn ve Xakurkê’de yoğunlaşan bir savaş vardı. Zap, Metîna alanlarını da içine alan bir tampon bölge kurma arayışı, HPG ve YJA Star gerillalarının direnişi karşısında boşa çıkarıldı. Kapsamlı planlar yapılmıştı, saldırılar kesinlikle lokal operasyonlar değildi. Bir bütün olarak medya savunma alanlarının çevrelenmesi hedeflenmişti. Hazırlıklar vardı ama fiyasko oldu. Bu Türkiye’nin beklediği bir şey değildi” ifadelerini kullandı.
SALDIRILAR 3 AŞAMALI 
17 Nisan’da bölgeye dönük artan saldırıların arka penceresinde “Üç aşamalı bir plan” olduğunu dile getiren Aydın, “Birinci aşamada Bradost bölgesini tamamen PKK’den arındırmak. İkinci aşamada ise bu sürecin başlangıç aşaması olan Garê’de tümden bir kuşatma ve ele geçirme. Üçüncü aşamada ise Kandil’i tamamen çembere alarak, içinde yer alan alanları birbirinden koparmak. Bu planın hayata geçirilmesinde KDP bir piyon olarak kullanılıyor. Bu planı gerçekleştirmeye dönük yoğunlaştırılan saldırılar 4’üncü gününde sürerken, operasyona karşı büyük bir direnişin de sürdüğünü belirtmek gerek” dedi.
‘KDP PROVOKASYON PEŞİNDE’
KDP’nin birçok bölgeye askeri güç yığdığını belirten Aydın, KDP’nin bir yıldır “Provokasyon” girişimlerinin devam ettiğini kaydetti. KDP’nin süren savaşta aktif rol oynadığının altını çizen Aydın, “Türkiye ile birlikte KDP ortak birimler oluşturdu. Savaş uçakları için istihbarat sağlıyor. Bölgeye birçok ajan yerleştirmiş durumda. Bir bütün olarak KDP savaşın merkezinde olmasa da verdiği destekler gözle görülüyor. KDP şu an birçok alana güç yığıyor” dedi.
‘KDP TEŞHİR OLMUŞ DURUMDA’
The American Prospect isimli internet sitesinin Barzani ailesinin ABD’de biriktirdiği servet ve gayrı menkullerin dökümüne dair yayınladığı belgeleri hatırlatan Aydın, “KDP bölgede teşhir olmuş. Hem yolsuzluk hem de Türkiye’ye verdiği destek anlamında halk nezdinde bitmiş durumda. Bu son seçimlerde de ortaya çıktı. Halkın KDP’den bir beklentisi yok. Artık bir siyasi partiden çok Barzani ailesi var. KDP’ye karşı ciddi tepkiler var. Bu içine düştüğü durumdan kurtulmak için KDP’nin arayışları var. Irak Cumhurbaşkanlığı’na aday gösterdi ama başarısız oldu. KDP’nin siyasi olarak karşılığı şu an tartışma konusu. Türkiye’nin Kürtlere dönük uyguladığı hak ihlallerini, KDP’de Başûr halkına uyguluyor. Çok ciddi baskı politikaları var. Halk KDP’nin ihanet içinde olduğunu belirtiyor. Halkın sorunlarından ziyade, işgal operasyonlarına destek vermesi bu tepkiyi büyütüyor” ifadelerini kullandı.
HALK TEPKİLİ
Bölgede devam eden operasyonlar nedeniyle yüzlerce köyün boşaltıldığını, bölgede yaşayan yurttaşların sürgün edildiğini dile getiren Aydın,“Halk çok sinirli. Bağları bahçeleri talan edildi. Bombardımanda zarar gören çok insan oldu. KDP’nin bu insanları koruma adına bir girişimi olmadı. Halkta bu nefret duygusu oluşmasına neden oldu. Önümüzdeki süreçte bu büyük bir patlak verebilir. Yer yer halk tepkilerini dile getiriyor, ancak önümüzdeki günlerde bu tepkiler farklı noktalara evirilebilir. Daha önce Şêladizê’de yaşananların bir benzeri önümüzdeki günlerde yaşanabilir” diye konuştu.
‘ŞENGAL SALDIRILAR İLE BAĞLANTILI’
Türkiye’nin saldırılarıyla eş zamanlı olarak Irak Ordusu’nun Şengal’e saldırdığına değinen Aydın, saldırıların birbiri ile bağlantılı olduğunu kaydetti. Irak Meclisi’nde Cumhurbaşkanı seçilememesinden kaynaklı bir kaos ortamı olduğunu belirten Aydın, “Şengal’e dönük saldırılara karşı tavır alacak bir hükümet yok şu anda. 6 aydır seçim yapıldı ama hükümet kurulamadı. Bunun yaratmış olduğu ciddi boşluklar var. Siyasi olarak değil bireyler üzerinden yürüyen projeler var. Bu projeler tutmuyor, hep yenileri deneniyor. Burada belirleyici olan halkın tutumudur. Takip ettiğimiz kadarıyla bu politikaların hiçbirinin tutmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Bir direniş çizgisi var ve bu çizginin başarıya ulaşacağını söyleyebiliriz” diye konuştu.
‘AMAÇ SADECE PKK DEĞİL’
Türkiye’nin bölgeye dönük sürdürdüğü saldırıların amacının sadece PKK ile savaşmak olmadığını belirten Aydın, “Şu an medya savunma alanlarında süren savaş, böyle devam etmesi durumunda şehirlere de sıçrar. Bu halkın güvenliğini tehlikeye atan saldırılar. Şu ana kadar Türkiye birçok üs kurdu. Türkiye kalıcı bir şekilde bölgeye yerleşiyor. Stratejik alanlarda karakollar kuruyor. Türkiye işgal ettiği hiçbir alandan çıkmadı. Birçok köy boşaltıldı ve o boşaltılan köylerde askeri üsler kuruldu. Suriye’den getirilen çetelerin bu bölgelere yerleştirileceğine dair ciddi iddialar var. Bu bir bütün olarak Irak’ın egemenliğini hedef alıyor. Bu saldırılar sadece medya savunma alanları ile bağlantılı değil” dedi.
48 ASKER YAŞAMINI YİTİRDİ
Aydın, devamında yerel haber kaynaklarından aldıkları bilgilere dayanarak süren operasyonda 48 askerin yaşamını yitirdiğini teyit ettiklerini belirterek, şunları söyledi: “Bamernê’de seyyar hastaneler kurulmuş durumda. Bu hastanelere getirilen cenazeler var. Biz ölen asker sayısını yerelde bulunan kaynaklardan netleştirdik. Yaralıların sayısına dair ise net bir rakam yok, ancak çok sayıda olduğu belirtiliyor. Türkiye bu denli bir direniş beklemiyordu, ölü ve yaralılarını saklıyor. Werxelê’de Türkiye’nin çok sayıda kaybının olduğu belirtiliyor. Bu alana asker indirmek isteyen iki helikopterin darbelendiğini belirtiliyor. Yerel kaynaklar, bu alanda bir helikopterin düşürüldüğünü belirtirken, buna dair henüz HPG’den yana bir açıklama olmadı. Ciddi bir savaş var, Türkiye’nin de ciddi kayıpları oluyor.”
MA / Emrullah Acar

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL