Güncel Sağlık

TUS yarın yapılacak! Koca: Asistan nöbetlerinde rahatlama olacak!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Eğitim kadrosunun güçlü olduğu kliniklerimizde TUS kontenjanları artırıldı. Böylece asistan nöbetlerinde rahatlama olacak” dedi. …

TUS yarın yapılacak! Koca: Asistan nöbetlerinde rahatlama olacak!

Türkiye’de yarın doktorlar Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’na (TUS) girecek. Sınava girecek olan doktorlar için sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sınava ilişkin detaylar da paylaştı. Sınav merkezlerinin arttığını belirten Koca, TUS’taki kontenjan artışı nedeniyle asistanların nöbetinde rahatlama olacağını ifade etti. Bakan Koca yaptığı paylaşımlarda şu ifadeleri kullandı:
“YARIN, Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı yapılıyor. Büyük emekler vererek, dünyada en zor sınavlar arasında kabul edilen TUS sınavına hazırlanan hekim arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Bu vesileyle, bazı önemli gelişmeleri 4 başlıkta hatırlatmak ve paylaşmak istiyorum:
1-TUS Sınav Merkezi sayısı artırıldı. 14 ilde 15 merkezde sınav yapılacak. Artık, adayların sınava girmek için Ankara veya İstanbul’a gelme zorunluluğu yok.
2-TUS Sınavında, Ulusal Çekirdek Tıp Eğitimi Programından gelecek soru oranı artırıldı. Önümüzdeki sınavlarda oran kademeli şekilde artmaya devam edecek. Tıp Fakültesindeki eğitim, TUS’a hazırlanmada esas olacak.
3-Özellikle hasta çeşitliliğinin fazla ve eğitim kadrosunun güçlü olduğu kliniklerimizde TUS kontenjanları artırıldı. Böylece asistan nöbetlerinde rahatlama olacak.
4-Bakanlık kadrosuyla üniversitelere atanan asistanların mağduriyeti giderilecek. Kadro farklılığından kaynaklanan eşitsizlikler en kısa sürede kaldırılacak.”
Urfa Pusula

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL