Güncel

Yabancılara bir vatandaşlık kıyağı daha!

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre en az 500 bin dolarla bireysel emeklilik sistemine giren ve 3 yıl sistemde kalan yabancıların da vatandaşlık alabilecek. Sistemde kalınan sürüeye bağlı olarak devlet katkısı verildiğini de düşünülürse, yabancılar vatandaşlığın üstüne bir de para alacaklar. Resmi Gazete’de yer alan yönetmelik değişikliğiyle en az 400 bin dolar döviz tutarında taşınmaz satın alan yabancılar Türk vatandaşlığına hak kazanılabilecek.

Yabancılara bir vatandaşlık kıyağı daha!

Ayrıca, en az 500 bin dolar katkı payı ile bireysel emeklilik sistemine giren yabancıların da vatandaşlık alabilmesine ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.
Yabancılara Türk vatandaşlığı için konut ve emeklilik sistemi kararı
Konutla Türk vatandaşlığının 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarılmasına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.
Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre en az 500 bin dolar katkı payı ile emeklilik sistemine katılanlar da Türk vatandaşlığı alabilecek.

1 AY SONRA YÜRÜRLÜKTE OLACAK
Türk Vatandaşlığı Kanununun uygulanmasına ilişkin yönetmelikle yapılan değişiklik ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçiş için belirlenen 250 bin döviz tutarında taşınmaz satın alınması şartı, 400 bin döviz tutarına yükseltildi. Karar ise 1 ay sonra yürürlüğe girecek.

500 BİN DOLAR İLE BES’E GİRENE VATANDAŞLIK VERİLECEK
Yönetmelikte yapılan bir diğer değişiklikle, en az 500 bin dolar veya karşılığı döviz tutarında katkı payı ile bireysel emeklilik sistemine (BES) giren ve 3 yıl sistemde kalan yabancılara da Türk vatandaşlığı verilebilecek. Karar bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Konuya ilişkin uygulama esaslarını Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası belirler.
Kararların, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 46’ıncı maddesi gereğince verildiği belirtildi.

URFA DEĞİŞİM

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL