SonDakika

Zelenski ve Biden telefon görüşmesi gerçekleştirdi

Son dakika haberi: ABD Başkanı Joe Biden ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İşte son dakika gelişmesinin detayları…

Zelenski ve Biden telefon görüşmesi gerçekleştirdi

Son dakika haberi: ABD Başkanı Joe Biden ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İşte son dakika gelişmesinin detayları..

ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’yi arayarak Rusya ile yaşanan sınır kriziyle ilgili destek sözünü yinelediği bildirildi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Biden, Ukraynalı meslektaşı Zelenski ile telefonda görüştü, ABD’nin Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığını yineledi.

Biden, ABD’nin müttefikleri ve ortaklarıyla Rusya’nın Ukrayna’ya herhangi bir saldırıya kalkışması durumunda “süratle ve kararlı şekilde” yanıt vereceğini açıkça belirtti.

İki lider, Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığmasına yanıt olarak diplomasi ve caydırıcılık yolunu izlemeye devam etmenin önemi konusunda da fikir birliği içinde olduğunu vurguladı.

BIDEN’I KİEV’E DAVET ETTİ

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski de, ABD Başkanı Biden’ı gerginliği düşürmek için Kiev’e davet etti.

Ukrayna Devlet Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, taraflar gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Ukrayna etrafındaki güvenlik durumunu ele aldı.

Zelenski, ülkesinin tüm riskleri anladığını ve her gelişmeye hazır olduğunu belirterek, “Ukrayna’ya karşı her gerginliği durduracağız. Ukrayna’nın başkenti Kiev, diğer şehirler Harkiv, Lviv, Dnipro ve Odesa güvenli ve sağlam koruma altında” değerlendirmesinde bulundu.

Biden’a ABD’nin Ukrayna’nın egemenliğine sarsılmaz desteği için teşekkür eden Zelenski, ülkesinin güvenliği olmadan Avrupa’nın güvenliğinin olmayacağına dikkati çekti.

İki lider, barış görüşmelerinin tekrar başlaması için diplomatik çabaları, ayrıca Rusya’ya olası yaptırımları ele aldı.

ABD ile savunma alanında aktif iş birliğini takdir eden Zelenskiy, “Henüz NATO üyesi değiliz. Bu nedenle ancak güçlü bir Ukrayna ordusu ülkemizin güvenliğinin teminatıdır” diye konuştu.

Biden’ı Ukrayna’ya davet eden Zelenski, Biden’ın yakın zamanda Kiev’e bir ziyaretinin güçlü bir sinyal ve gerginliği düşürmeye katkısı olacağını aktardı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL